Skyddande arbetsbyxa med hölster fickor och normal passform. Byxan klarar varselklass 2 och ger inherent skydd vid arbete i högriskområden och farliga miljöer och skyddar mot värme, flammor, statisk elektricitet och ljusbågar.
• Certifierat skydd mot ljusbåge
• KneeGuard™-system som håller knäskydden i precis rätt läge för bästa skydd, komfort och hållbarhet.
• DuPont™ Kevlar®-förstärkningar på insidan av tumstocks-/verktygsfickan som ger ett utökat skydd mot vassa verktyg som skruvmejslar.
• Hölsterfickor och lättåtkomlig benficka med pennfack, mobilficka och löstagbar ID-bricka.
• Modern skärning med förböjda ben och stretchkil i grenen för förbättrad rörelsefrihet.
| Antal | 1 |
|---|---|
| Pris/st | 2847,00 |
High visibility yellow/navy
Snickers Workwear utvecklar avancerade arbetskläder som utgår från de professionella användarnas verkliga behov med enastående passform, slitstark komfort och avancerade funktioner.
| EAN | 7332515382269 |
| Material | Huvudtyg: 55 % Protal®, 44 % bomull, 1 % antistatiskt material, 285 g/m2. Förstärkning: 39 % modalkryl, 28 % CORDURA®, 17 % bomull, 15 % aramid, 1 % antistatiskt material, 270 g/m2. |
| Vikt | 0.86 kg |
| Ursprungsland | Lv |
| Längd | 300 mm |
| Bredd | 320 mm |
| Höjd | 60 mm |
| Volym | 4.6 l |
| Certifikat | EN 20471 - High visibility clothing, EN 1149-5 - Protective clothing electrostatic properties, EN 11612 - Protective clothing against heat and flame, EN 14404 - Knee protection, IEC 61482-2:2018 - Protective clothing against the thermal hazards of an electric arc |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Här kan du fråga efter en offert på produkten.
Ange antal och om du vill ha med tryck så ange även hur du vill ha det tryckt.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 1289,00 kr
Från 2299,00 kr
Från 1999,00 kr
Från 2299,00 kr
Från 1569,00 kr
Från 2859,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |