Phoenix GTX är en teknisk skyddskänga med vridstyv yttersula från Vibram® som säkerställer en fotriktig ergonomi. Ovandel av top grain nubuck-läder och CORDURA® ripstop som tillsammans med GORE-TEX®-membranet säkerställer vattentäthet och bibehållen luftighet. Med BOA® Fit System sitter skon bra på foten.
Ovandel: Top grain nubuck-läder och CORDURA® ripstop
Membran: GORE-TEX®
Slitsula: Värmebeständig nitrilgummisula från Vibram®
Mellansula: EVA med TPU-gelänk
Innersula: Uttagbar innersula med fukttransporterande funktion. Extra porondämpning för optimal komfort
Funktion: BOA® Fit System
Läst: Bred
Storlekar: 36-48
Skyddsklass: EN ISO 20345:2011 S3, SRC, HRO, WR
Skydd: Glasfibertåhätta och mjukt spiktrampskydd
• BOA® Fit System
• Vibram®-yttersula av nitrilgummi
• GORE-TEX®-membran
| Antal | 1 |
|---|---|
| Pris/st | 3659,00 |
Two tone combo
| Storlek | Antal |
|---|---|
| 36 | |
| 37 | |
| 38 | |
| 39 | |
| 40 | |
| 41 | |
| 42 | |
| 43 | |
| 44 | |
| 45 | |
| 46 | |
| 47 | |
| 48 |
Solid Gear erbjuder skyddsskor som ligger i framkant när det gäller material och design. Vi kompromissar aldrig med kvaliteten och säkerställer prestanda genom innovation.
| EAN | 7340093609036 |
| Vikt | 1.5 kg |
| Ursprungsland | Ro |
| Längd | 370 mm |
| Bredd | 305 mm |
| Höjd | 135 mm |
| Volym | 15.23 l |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Här kan du fråga efter en offert på produkten.
Ange antal och om du vill ha med tryck så ange även hur du vill ha det tryckt.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 2035,00 kr
Från 2643,00 kr
Från 108,00 kr
Från 2633,00 kr
Från 2574,00 kr
Från 2035,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |