Ingen greenwashing, utan fakta om hållbarhet! Impact förkläde i 180gr återvunnen bomull är med AWARE spårämne. Genom att använda AWARE disruptiva fysiska spårämne och blockchain-teknologi kan vi bevisa vårt påstående om att genuint återvunna material (70% rcotton/30% rpet) använts och att vatten har sparats. Spara vatten och använd genuint återvunna tyger. Med fokus på vatten, 2% av intäkterna för varje såld Impact-produkt kommer att doneras till Water.org. Med justerbart band i midjan och en stor ficka på framsidan. Denna indikation är baserad på LCA data publicerad av Textile Exchange i deras Material Snapshots 2016.
1.3 KG
| Antal | 15 | 100 | 250 | 500 | 1000 | 1500 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pris/st | 54,00 | 53,00 | 51,00 | 50,00 | 49,00 | 48,00 |
Off-white
Hög kvalitet till ett bra pris med CSR i fokus. De senaste trenderna med våra basprodukter som grund. Innefattar produkter inom 12 produktgrupper. Varje vecka släpper vi nyheter under XDCOLLECTION
| Storlek | 88 x 62 x 0.1 cm |
| Vikt | 147g |
| Tryckyta | 200 x 150 mm |
| Material | Återvunnen bomull |
| Ursprungsland | BGD |
| Product Compliance | Överensstämmelse med direktiv 2002/61/EC om användning av azofärgämnen, Överensstämmelse med kadmiumdirektivet 91/338/EC, Tilläggstest för färgbeständighet, Överensstämmelse med direktiv 1999/51/EC om PCP-halter, Denna produkt med XD Aware? bör kontrolleras på äktheten för varje leverans |
| Spårbarhet | AWARE Physical |
| Social Compliance | SMETA |
| GPSR-Information | https://www.xdconnects.com/en-gb/contact-us product@xdconnects.com |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original. |
| Nuvarande | 10214 |
Här kan du fråga efter en offert på produkten.
Ange antal och om du vill ha med tryck så ange även hur du vill ha det tryckt.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 41,35 kr
Från 63,50 kr
Från 175,00 kr
Från 48,25 kr
Från 208,00 kr
Från 49,20 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |